SEDACJA WZIEWNA

Sedacja wziewna,czyli gaz rozweselający

Sedacja wziewna (gaz rozweselający) podany pacjentowi podczas wizytu u stomatologa pozwala odprężyć się, uniknąć stresu i strachu przed zabiegiem.

Około 50 % z nas obawia się wizytu u stomatologa. Strach pojawia się na myśl o bólu, nieznanych narzędziach, a nawet dotyku obcej osoby. Na ratunek dla osób cierpiącym na rożne stany lękowe przychodzi sedacja wziewna.

Lęk przed dentystą nie jest niczym niezwykłym. Co drugi Polak sygnalizuje swojemu dentyscie obawy przed leczeniem i bólem z nim związanym. Żeby dodatkowo nie potęgować lęku, coraz częściej sięga się po sedację wziewną.

Polega ona na podaniu tuż przed zabiegiem gazu rozweselającego, czyli mieszaniny podtlenku azotu i tlenu. Sam gaz jest bezbarwny i bezzapachowy.

Po jego wchłonięciu zostajemy wprowadzeni w stan odprężenia, relaksu, niewielkiego oszołomienia. Całość przypomina upojenie alkoholowe przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i odruchów.

Dzięki podaniu gazu jesteśmy także mniej wrażliwi na ból. Zminimalizowane zostają także stany lękowe związane z leczeniem. Ważny dla powodzenia zabiegu jest efekt odcięcia – będąc pod wpływem gazu nie reagujemy na zapachy, dźwięki, dotyk.

To właśnie minimalizacja bólu i lęku są najczęstszymi powodami, dla których stosuje się sedację. Dziś podaje się ją najczęściej w zabiegach o niskim nasileniu bólu, kiedy nie ma potrzeby,aby podawać znieczulenie miejscowe.

Próg bólu, który jesteśmy w stanie znieść, będąc pod wpływem gazu rozweselającego zależy jednak od podatności na ból.

Dentyści zalecają zastosowanie sedacji wziewnej u dzieci i dorosłych w sytuacjach, kiedy odczuwamy lęk przed jakimkolwiek leczeniem, lęk przed ukłuciem, pojawia się odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa lub w sytuacjach, kiedy czeka nas długotrwała wizyta składająca się np. z zabiegu chirurgicznego, pobrania wycisku, diagnostyki RTG i TK.

Kto może skorzystać z sedacji ?

Z racji tego, że sedacja nie powoduje zwiotczenia mięśni, może być bezpiecznie podawana osobom z chorobami serca. Nie ma także wpływu na ciśnienie krwi, nie powoduje również zwolnienia oddechu i niedotlenienia. Mogą ją stosować pacjenci z astmą. Po jej podaniu pacjent wraca do pełni sił w zaledwie 30 minut.

Przeciwwskazaniami są katar, przerost migdałków, ostre zapalenie zatok i ucha środkowego, pierwszy trymestr ciąży, porfiria, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane, rozszerzenie oskrzelowe, rozedma płuc. Z racji tego, że u części pacjentów po podaniu gazu rozweselającego pojawiają się halucynacje, gaz nie może być aplikowany osobami z chorobami psychicznymi i alkoholikom.

Sedację wziewną można podawać już pacjentom powyżej 3. roku życia. I chociaż jest seria przeciwwskazań, jak przy każdym znieczuleniu, to jest całkowicie bezpieczna forma znieczulenia dla naszego organizmu.