Endodoncja mikroskopowa

Leczenie endodontyczne znane często jako leczenie kanałowe, polega na leczeniu zaawansowanej próchnicy z powikłaniami zapalnymi, nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, a także zgorzeli miazgi. W trakcie zabiegu usuwa się z kanałów zębowych oraz z komory zęba bakterie, wszelkie drobnoustroje i resztki zdegenerowanej miazgi.

Już wiele lat temu skuteczność leczenia kanałowego była wysoka. Obecnie, dzięki możliwościom jakie daje użycie mikroskopu stomatologicznego podczas czynności dentystycznych jesteśmy w stanie dużo dokładniej ocenić stan zęba oraz przeprowadzić zabieg.

W odczuciu pacjenta leczenie wykonywane pod mikroskopem niemalże nie różni się od standardowego leczenia kanałowego. Dla lekarza różnica jest ogromna. Sporym utrudnieniem mającym wpływ na powodzenie leczenia kanałowego jest skomplikowana budowa anatomiczna zęba. Wąskie, zarośnięte lub zakrzywione kanały korzeniowe zęba mogą być główną przyczyną powikłań. Leczenie kanałowe z wykorzystaniem mikroskopu, z uwagi na zwiększoną precyzję pozwala na przeprowadzenie prawidłowego zabiegu. Poprzez maksymalne powiększenie i oświetlenie pola widzenia możliwe jest dostrzeżenie niewykrywalnych wcześniej struktur, wizualizację kanałów korzeniowych, przewężeń, obliteracji i perforacji.