Endodoncja

Leczenie

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu wewnętrznych tkanek zęba oraz wypełnieniu kanałów specjalistycznymi materiałami stosowanymi w tej dziedzinie stomatologii.

Wszystkie zabiegi odbywają się przy użyciu koferdamu, który zapewnia lepsze efekty leczenia. Wstępny pomiar długości kanałów korzeniowych wykonywany jest za pomocą najnowszej generacji elektronicznego urządzenia RAYPEX 5. Kanały opracowywane są za pomocą endomotoru TCM endo III.

Wskazania do leczenia endodontycznego:
+ próchnicowe obnażenie miazgi,
+ martwica miazgi,
+ zgorzele miazgi,
+ urazy mechaniczne zęba (zwichnięcia, złamania),
+ zapalenia tkanek okołowierzchołkowych

Zęby nieleczone mogą obumierać, prowadzi to dalszych infekcji w tkankach, które otaczają ząb. Mogą powstawać wtedy przetoki, ropnie, nasilają się dolegliwości bólowe i tym samym dochodzi do zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Jeśli dojdzie do zaawansowanej próchnicy, która drąży bardzo głęboko i dochodzi do miazgi, miazga ta obumiera i tym samym „obumiera ząb”. Aby odbudować strukturę zęba, lekarz endodonta usuwa jego infekcje oraz uszczelnia te kanały, zakładając wkłady koronowo-korzeniowe lub wypełnia je specjalistycznymi materiałami. Wkłady te mogą być wykonywane z nowoczesnych włókien szklanych, ale i cyrkonowych, wykonanych ze złota, bądź tytanu.

Specjalistyczne leczenie endodontyczne odbywa się pod mikroskopem LEICA M320, co gwarantuje wysoką precyzję leczenia. U Pacjentów, którzy leczyli się w innych gabinetach przeprowadzamy również zabiegi polegające na usuwaniu złamanych narzędzi endodontycznych.

Czym zatem jest re-endo?

To zabieg ponownego leczenia kanałowego. Powtórne leczenie jest głównie spowodowane nieprawidłowościami w pierwotnym leczeniu. Polega na usunięciu materiału, którym wypełnione są kanały i zlokalizowaniu nieprawidłowości, czyli niedostatecznie oczyszczonego lub wypełnionego kanału albo pozostawionego, złamanego narzędzia w jego świetle.

Jak przebiega powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe jest zabiegiem dużo bardziej skomplikowanym dla lekarza niż leczenie pierwotne. Polega ono na otwarciu zęba, wyjęciu z kanałów starego materiału, całkowite chemo-mechaniczne ( przy użyciu specjalnych płynów oraz pilników) wyczyszczenie i ponowne opracowanie wszystkich kanałów na pełną długość oraz szczelne wypełnienie uniemożliwiające ponowną infekcję bakterii. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta ponieważ odbywa się w znieczuleniu miejscowym, może jednak trwać dłużej niż leczenie pierwotne, ze względu na konieczność wyjmowania z kanałów starego materiału.

Serdecznie Państwa zapraszamy na wizytę konsultacyjną, na której lekarze specjalizujący się w leczeniu endodontycznym, zajmą się indywidualnie Państwa przypadkiem oraz określą plan leczenia i finansowy.