Nici stomatologiczne

Nici stomatologiczne – czyszczą przestrzenie międzyzębowe, tam gdzie nie dociera szczoteczka

Częstym problemem Pacjentów są pojawiające się ubytki zębowe mimo dbania o jamę ustną.  Zastanawiają się dlaczego mają próchnicę, a myją regularnie zęby, dbają o zdrową zróżnicowaną dietę bogatą w wapń i witaminy, nie jedzą zbyt dużo słodyczy oraz chodzą co 6 miesięcy na wizyty kontrolne do Denta-Med.  Pojawia się w tym momencie pytanie: „Czy moje zęby są aż tak złej jakości?”. Otóż wyjaśniamy dlaczego się tak dzieje.

Przez to, że ulegamy złudzeniu, iż dbanie o same zęby wystarczy, by zachować je w pełni zdrowia, zapominamy o czymś równie ważnym, czyli o przestrzeniach międzyzębowych – miejscach, gdzie nie dociera szczoteczka. To tu gromadzi się płytka nazębna (mieszanina bakterii i resztek jedzenia), pojawiająca się nawet po bardzo dokładnym szczotkowaniu i wypłukaniu ust płynem do higieny jamy ustnej. Właśnie w tych miejscach zaczyna się próchnica – podstępnie, gdyż w początkowych stadiach jest niewidoczna gołym okiem, a można ją uchwycić jedynie na zdjęciach RTG.

Przerażeni pacjenci pytają co robić w takiej sytuacji. Odpowiadam: prosimy używać nici dentystycznych przynajmniej raz dziennie, wieczorem, po umyciu zębów szczoteczką. Jak poprawnie to wykonywać? Należy wprowadzić nić między zęby, dalej delikatnie do kieszeni dziąsłowej i wyjąć. Osad, który jest widoczny na nitce, to właśnie płytka nazębna powodująca próchnicę. Opisane czynności powtarzamy w każdej przestrzeni międzyzębowej górnego i dolnego łuku zębowego. Wykonujemy ruchy góra – dół, unikajmy ruchów piłujących, gdyż możemy wtedy uszkodzić dziąsła. Tak postępując, drogi Pacjencie, zapobiegniesz powstawaniu ubytków na powierzchniach stycznych zębów oraz zadbasz dodatkowo o zdrowie dziąseł.

dr. Małgorzata Kajda