Nieprzyjemny zapach z ust

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust jest problemem niejednej osoby. Potrafi być to bardzo przykra i wstydliwa dolegliwość, dlatego warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Przyczyną nieprzyjemnego oddechu są często infekcje bakteryjne, zaniedbania higieny jamy ustnej, ale także stosowanie nieodpowiednich leków, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. W Polsce problem ten wciąż się ignoruje, choć może on niezwykle utrudnić życie, przede wszystkim przeszkodzić w relacjach z przyjaciółmi, w zawieraniu nowych znajomości, czy w pracy.

Często nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego, że masz problem z oddechem. Jak to sprawdzić? Najlepiej szczerze porozmawiaj z bliską Ci osobą. Powiedz jej o swoich wątpliwościach. Jeśli jednak jest to dla Ciebie zbyt krępujące możesz spróbować kilku trików. Przez 3 godziny po posiłku nie myj zębów, nie żuj gumy itp.:
1. Szeroko otwórz usta i maksymalnie wysuń język. Tylną część języka kilka razy potrzyj palcami, a następnie powąchaj palce.
2. Suchą szczoteczką do zębów przez 3 minuty szoruj zęby, jak przy każdym myciu. Nie używaj wody ani pasty, nie płucz szczotki. Powąchaj ją, gdy upłynie pół minuty.
3. Niewoskowaną i nieperfumowaną nicią dentystyczną wyczyść przestrzenie między zębami. Po półminucie powąchaj nitkę.

Uważa się, że zapach, który jest na szczoteczce, czy nitce to zapach podobny do tego, który wydziela się razem z oddechem.

Jakie mogą być przyczyn nieświeżego oddechu? Przede wszystkim są to:
– brak odpowiedniej higieny jamy ustnej
– choroby dziąseł
– próchnica i inne problemy stomatologiczne
– źle dopasowana proteza (pod którą dostają się resztki jedzenia).

Inną przyczyną może być wszystko, co hamuje wydzielanie śliny jak na przykład wysoka temperatura, klimatyzacja. Ślina zmywa cuchnące substancje z zębów (dlatego nieprzyjemny zapach z ust jest intensywniejszy rano, po przebudzeniu, bo w czasie snu organizm produkuje mało śliny).

Co trzeba zrobić, by pozbyć się przykrego oddechu? PRZEDE WSZYSTKIM TRZEBA ZACZĄĆ OD WIZYTY U STOMATOLOGA:
– wyleczyć zęby i dziąsła
– usunąć zepsute korzenie
– zlikwidować przetoki I stany zapalne.
– sprawdzić, czy protezy lub pojedyncze sztuczne zęby nie są uszkodzone, nie wytarły się (gdy są chropowate trudniej usunąć z nich brud i bakterie).

Kiedy wszystkie zęby będą już zdrowe musisz pamiętać o dokładnej higienie.
1. Myj zęby po każdym posiłku.
2. Co 6 miesięcy rób u dentysty przegląd i usuwaj kamień nazębny (skaling).
3. Czyść język (na nim gromadzi się mnóstwo bakterii). Czysty język jest różowy, kolor biały, czy żółty świadczy o bakteriach na jego powierzchni.
4. Jedz dużo jabłek i pomarańczy, szczególnie jeśli jesteś na diecie, pomagają one zwiększyć produkcję śliny.
5. Pij dużo wody, dzięki niej spłuczesz bakterie z zębów i dziąseł.

Jeśli Twoja higiena jamy ustnej jest 100 %, a nadal doskwiera Ci przykry oddech, koniecznie będziesz musiał poszukać innej przyczyny. Problem może tkwić w chorych migdałkach lub zatokach. Udaj się więc na konsultację do laryngologa. Lekarz zwykle zaleca kurację antybiotykiem oraz płukanie gardła płynami antybakteryjnymi. Jeśli w migdałkach po ropnych czopach anginowych powstały bardzo głębokie nisze, konieczne bywa usunięcie migdałków. Przy drobnej infekcji lub zapaleniu błony śluzowej gardła dobre efekty daje stosowanie płynów do płukania ust. Można też ssać cynk organiczny, który neutralizuje zapach związków siarki i pozwala na kilka godzin zachować świeży oddech. Doraźnie pomoże trzymanie w ustach rozgryzionych goździków.