Skaling zębów

Skaling usuwa kamień nazębny.

Kamień nazębny to płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Kamień nazębny może stanowić poważny problem, gdyż może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia ia także do próchnicy. Wynika to z faktu, iż na kamieniu zbierają się bakterie, które mogą stać się przyczyną chorób dziąseł i zębów. Dodatkowo porowaty kamień nazębny jest szczególnie podatny na zmianę koloru, w związku z tym może wyglądać bardzo nieestetycznie.

Kamień nazębny usuwa się podczas skalingu (scalingu) zębów. Jest to zabieg usuwania osadu z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Narzędzie generuje drgania z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba skalera kamień nazębny pęka i można go usunąć.

Skaling należy wykonywać 1-2 razy w ciągu roku, a jeśli zaistnieje taka potrzeba (na przykład w przypadku zmian zapalnych dziąseł), można go przeprowadzić nawet 3-6 razy. Odpowiednia częstość zabiegu jest ustalana przez stomatologa. Tendencja do osadzania się płytki i kamienia jest bardzo indywidualna. Duży wpływ mają nawyki żywieniowe pacjenta oraz skład śliny – jeśli jest wysokozmineralizowana, ryzyko pojawiania się kamienia jest większe. Kamień nazębny powstaje niezależnie od tego jak bardzo dba się o higienę jamy ustnej. Wszyscy są na niego narażeni.