Strach przed dentystą

Fobia dziecka – co zrobić, gdy maluch boi się dentysty?

Niewielu osobom wizyta u lekarza stomatologa kojarzy się z czymś przyjemnym. Często jest to spowodowane przykrymi przeżyciami związanymi z leczeniem zębów w dzieciństwie. Dlatego tak ważne jest właściwe przygotowanie dziecka do pierwszych wizyt, by nie kojarzyły mu się negatywnie.

Kontakt dziecka z dentystą najlepiej rozpocząć od wizyt adaptacyjnych, które pozwolą małemu pacjentowi oswoić się z nowym otoczeniem i zapoznać ze sprzętem wykorzystywanym w gabinecie. Podczas takich wizyt najczęściej poprzestaje się na badaniu jamy ustnej. Wczesny kontakt dzieci z dentystą oswaja je z gabinetem i przygotowuje do zabiegów leczniczych w przyszłości. Pierwsze wizyty są też dla lekarza okazją do rozmowy z rodzicami na tematy żywieniowe i właściwej higieny jamy ustnej.

Przed wizytą u stomatologa, warto też porozmawiać z maluchem o tym kim dla niego jest dentysta, czym się zajmuje, jak wygląda. W celu wprowadzenia bardziej zabawowej formy, można wykorzystać kolorowankę z jego wizerunkiem. Na naszym rynku dostępne są również książeczki i zestawy „narzędzi” stomatologicznych dla dzieci, co pomaga zaznajomić malucha z przebiegiem pierwszej wizyty.

Pamiętajmy, że wczesna opieka stomatologiczna małych pacjentów obejmująca wdrażanie prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych oraz profilaktykę i leczenie próchnicy zębów, pozwalają na długotrwałe zachowanie w pełni zdrowego uzębienia, co również zapobiegnie przykrym doświadczeniom z dentystą .

lek.dent. Małgorzata Żak