CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O IMPLANTACH

   Co to jest implant?

 

Większość osób kojarzy słowo implant jako całość zęba. Natomiast sam implant stanowi substytut korzenia zęba,

a dopiero korona na implancie odpowiada właściwej koronie zęba.


 

Czym jest sam implant?

 

Implant to kilkumilimetrowa śrubka z gwintem zewnętrznym i specjalnie przygotowaną powierzchnią tytanową, znajduje się w bezpośrednim w kontakcie z kością. Na implancie mocuje się łącznik, a na nim koronę, czyli widoczną część zęba. Długość implantów jest bardzo różna od 6 do 19 mm, natomiast szerokość waha się między 3 a 7 mm.


 

Z czego jest wykonany implant?

 

Materiał, z którego wykonany jest implant to tytan lub cyrkon. Tytan to srebrno-biały, niezwykle wytrzymały, biokompatybilny metal. Dzięki swoim unikalnym właściwościom tytan z powodzeniem stosowany jest od lat do produkcji implantów stomatologicznych. Tytan jest metalem, który doskonale przyswaja organizm. Dzięki temu występuje małe ryzyko odrzucenia przez organizm wszczepionych implantów lub pojawienia się alergii.

Implanty dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od występujących warunków.Ile trwa wszczepienie implantu?

 

Sama procedura wszczepiania implantów przeprowadzana jest na jednej wizycie w znieczuleniu miejscowym i często jest mniej inwazyjnym zabiegiem od usunięcia zęba, na przykład ósemki.

Po zabiegu pacjent otrzymuje szereg zaleceń, które precyzyjnie określają, jak ma postępować w ciągu pierwszych tygodni, gdy mechaniczne połączenie z kością wytworzone jego wkręceniem, zostaje zamienione na biologiczną osteointegrację (połączenie implantu z kością). Przez 3-4 godziny pacjent przykłada do twarzy okłady z lodu.

Przez kilka dni unika gorących pokarmów i płynów, rezygnuje z wysiłku fizycznego, sportu. W specjalny sposób dba też o higienę jamy ustnej. 

Czy wkręcenie implantu boli?


Wielu pacjentom wszczepienie implantów wydaje się wyjątkowo inwazyjną, a tym samym – bardzo nieprzyjemną i bolesną procedurą. Już sam opis zabiegu – nawiercanie kości, wkręcanie śruby, zszywanie dziąsła – wywołuje nieprzyjemne skojarzenia i jednoznacznie kojarzy się z bólem. Tymczasem z całą stanowczością należy podkreślić, iż jest to wrażenie całkowicie mylne, a wszczepienie implantów wiąże się ze znacznie mniejszym dyskomfortem niż choćby rutynowy zabieg operacyjnego usunięcia zatrzymanej ósemki. W praktyce jedynym nieprzyjemnym doznaniem, które staje się udziałem pacjenta, jest wibracja towarzysząca nawiercaniu otworu pod implant.

Implanty wszczepia się w znieczuleniu miejscowym, całkowicie eliminującym ból podczas leczenia. Warto dodać, że przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog zawsze się upewnia, czy dawka środka znieczulającego jest wystarczająca, a pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych.


 

Czy implanty są na zawsze?

Trwałość implantów nie jest ograniczona czasowo, bardzo dużo zależy od higieny jamy ustnej. Implant, podobnie jak naturalny ząb, chroniony jest przed infekcjami przez otaczające go dziąsło. Jeżeli implanty narażone będą na działanie bakterii z nieusuwanej płytki nazębnej, powstanie stan zapalny dziąsła, który w obrębie implantów nosi nazwę periimplantitis.

Chroniczne zapalenie spowodowane przez płytkę bakteryjną doprowadzi do zaniku kości i utraty implantu.


 

W naszej klinice implantologią zajmuje się lek.stom.Maciej Opach   

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ


 

Serdecznie zapraszamy!